Az Fejér-Fog Kft. a weboldalán cookie-kat használ annak érdekében, hogy a weboldal a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Amennyiben Ön folytatja a böngészést a weboldalunkon, azt úgy tekintjük, hogy nincs kifogása a tőlünk érkező cookie-k fogadása ellen.
Termékek Menü

Öntsünk tiszta vizet a pohárba! Desztillálás, vízlágyítás, avagy a víz jelentősége az autoklávok életében

vízlágyító rendszer W&H

 

A jó minőségű víz használata a higiéniai folyamat fontos része, vagyis a felhasznált víz minősége közvetlenül befolyásolja az autoklávok kamráinak és gőzfejlesztőinek élettartamát.

Víz vagy víz?

 

Tapasztalataink alapján, még mindig vannak rendelők, ahol csapvizet használnak az autoklávhoz. Tudnunk kell, hogy nagy különbség van a csapvíz, az ioncserélt és a desztillált víz között!

Számos tényező játszik szerepet a víz minőségének meghatározásakor, beleértve az ásványianyag tartalmat, a keménységet, a kloridszintet.

A csapvíz rossz minősége főként az erős klórozásból és a 20-30 éves csőrendszerek állapotából adódik. A vezetékes ivóvizet ugyanis fertőtlenítés céljából rendszeresen klórozzák már régóta, hiszen ez a legelterjedtebb és legolcsóbb vízfertőtlenítő módszer.

Fizikálisan a csapvíz használható az autokláv működtetésére, de tisztában kell vele lennünk, hogy ez jelentősen korlátozza annak élettartamát, mert rengeteg szennyező anyagot old fel és hoz magával.

Éppen ezért általában nem javasolják a csapvíz használatát, hiszen ebben az esetben a kockázat felülmúlja a hasznot, a nem megfelelő víz alkalmazása érvénytelenítheti akár a gyártói garanciát is.

 

Hogyan befolyásolhatja vagy károsíthatja a csapvíz az autoklávot?

 

A csapvíz használata során rengeteg só- és ásványi anyag marad a gőzfejlesztőben, a szelepekben és a csövekben, mely hosszú távon vastag réteggé alakul és károkat okozhat az autoklávban. A gőzfejlesztő hatékonysága csökkenhet, a csövek eltömődhetnek.

De akkor milyen vizet használjunk?

 

Desztillált víz, ioncserélt víz - vízszűrés vagy vízlágyítás?

 

Sokan összekeverik a desztillált és az ioncserélt vizet. A kettő nem ugyanaz, nemcsak tulajdonságaiban, anyagtartalmában is jelentősen különbözik.

A desztillált víz egy ionmentes víz, mely a desztillációs folyamat eredményeként jön létre. Ásványianyag tartalma kevesebb, mint az ivóvíznek. Általában ipari felhasználásra készítik, amikor a sima víz ásványi anyag tartalma problémákat okozna: laborokban, vegyiparban vagy a hűtőfolyadékok esetében.

Az ioncserélt víz ettől eltérőn egy ioncserés eljárás, a vízlágyítás eredménye. A folyamat lényege, hogy a vízlágyító készülék, a csapvízből- a nátriummal feltöltött gyanta, segítségével -megköti a vízben található kalciumot és magnéziumot, kicserélődnek az ionok, utóbbiak helyére nátrium-ionok kerülnek. Az ioncserélt vizet vagy lágyított vizet is széleskörűen alkalmazzák ipari és háztartási célokra is, mivel nincsenek benne olyan összetevők, mint a víz keménységéért felelős kalcium és magnézium ionok, amelyek hosszú távon károsíthatják a berendezéseket.

 

Mi a vízdesztilláció?

 

A desztilláció az egyik legrégibb víztisztító módszer. A desztillált víz egy párologtatási folyamat által nyert tiszta, friss víz. A desztilláció során a vízben oldott anyagok és a víz járulékos összetevői a szelektív párologtatás és azt követő kondenzáció útján elválasztódnak. A desztilláció mindmáig az egyik leghatékonyabb víztisztító módszer.

 

Fontos tudni, hogy van különbség a desztillált víz és a szűrt víz között. A fordított ozmózis, mely egy alapos szűrési folyamat sem képes minden iont eltávolítani a vízből. A desztilláció, ezzel szemben, még a kemény szennyeződéseket is eltávolítja, beleértve a nátriumot és az ásványi anyagokat is.

 

A desztillált víz pH-értéke

 

A desztillált víz (100% H2O) nem tartalmaz oldott oxigént és oldott ásványi anyagokat: pH-értéke 7, azaz  semleges, nem savas és nem is bázikus.

Ha  nyitott edényben tároljuk a  desztillált vizet, akkor a desztillált víz pH-értéke 5.8 körüli, enyhén savas lesz, ez annak köszönhető, hogy a levegőből származó bizonyos mennyiségű szén-dioxid feloldódik.

 

Vízdesztillálás autoklávokhoz

 

Az autoklávok számára legjobb a desztillált víz. A desztillált víz általában 99,9%-os tisztaságú és a legjobb az autoklávok számára, ha azokat minél tovább szeretnénk használni.

 

Arra a kérdésre, hogy desztillált vagy ioncserélt vizet használjunk az autoklávban, a válaszunk: hogy mindkettő bátran alkalmazható, hiszen a desztillált vízben nincsen semmilyen összetevő, az ioncserélt vízben pedig cserélt ion összetevők vannak, melyek nem károsítják a berendezést.

 

Mit tehetek, ha a rossz vízminőség miatt megsérült az autoklávom?

 

A vízminőség okozta károsodásoknak különböző szintjei lehetnek. Vannak olyan kismértékű károsodások, melyek még visszafordíthatóak egy vízlágyító berendezés vásárlásával, de előfordulhat olyan sérülés is, amelynek helyreállítása komoly költségekkel járhat. A legsúlyosabb esetben új gőzkazánt vagy teljesen új autoklávot kell vásárolni.

 

Vízlágyító, vízdesztilláló készülékek a W&H-tól

 

W&H Vízkezelő egységek - Multidem, Osmo és Dist Vízdesztilláló – tiszta vizet szolgáltatnak a sterilizálási folyamathoz. Ezzel a módszerrel készülékeink egyenletes teljesítményt biztosítanak és meghosszabbítják műszereinek és sterilizátorának élettartamát.

vízlágyító rendszer W&H

Víztisztító rendszer autoklávokhoz

 

A OSMO víztisztító rendszer a fordított ozmózis technológiai elvén egyszerűen demineralizálja a vizet. A rendszer a vezetékes vízhez csatlakozik és nagy mennyiségű ásványi anyagoktól és szennyeződésektől mentes ionmentesített vizet állít elő. Automatikusan látja el és engedi le a vizet több sterilizátorhoz egyszerre.

Mielőtt a víz a fordított ozmózisos membránhoz kerülne, egy előkezelő szűrőn keresztül halad át, amely többnyire eltávolítja az 5 mikronnál nagyobb részecskéket.

 

A MULTIDEM C27 vízlágyító rendszer, mely kiváló minőségű ioncserélt vizet biztosít az autoklávokban történő gőz előállításához. Ennek eredményeként egyenletes és optimalizált teljesítményt biztosít, ezáltal meghosszabbítja a sterilizáló vagy tisztítóegység élettartamát.

A Multidem szórópisztollyal közvetlenül csatlakoztatható egyes autoklávokhoz, illetve a pisztoly (, mely ideális a műszerek sterilizálás előtti öblítéséhez) segítségével kézi feltöltés is lehetséges.

 

A Dist Vízdesztilláló csapvízből 5 óra alatt 4 liter kiváló minőségű, autoklávokhoz alkalmas vizet biztosít. Az előállított vízmennyiség akár 16 sterilizálási ciklus végrehajtását is lehetővé teszi.

 

Tudta Ön, hogy a tisztán gyűjtött és kezelt esővíz összetétele áll a legközelebb a desztillált vízhez, mely gyakorlatilag egy természetes desztilláción esik át? A légköri szennyezettségétől függően az esővíz tartalmaz kisebb nagyobb mennyiségben szennyeződéseket, de a desztillált vízhez hasonlóan erősen redukált az ásványi anyag mennyisége. Az összegyűjtött esővíz azonban általában biológiai szennyeződések miatt nem alkalmas emberi fogyasztásra.

 

Felhasznált források:

Vízbarátok

W&H

Wikipédia

 

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
blog comments powered by Disqus