A testmozgás hatása a fogaink egészségére: meglepő összefüggések
A rendszeres testmozgásnak és sportolásnak rengeteg pozitív hatása van egészségünkre.
Bizonyítottan segít megelőzni a szívbetegséget, a stroke-ot, a cukorbetegséget és számos rákot. Segít elkerülni a magas vérnyomást, fenntartani az egészséges testsúlyt, és javíthatja a mentális egészséget, az életminőséget és a jólétet.
A WHO meghatározása szerint fizikai aktivitás a vázizmok által előidézett minden olyan testmozgás, amely energiafelhasználást igényel. Ebbe beletartozik minden a szabadidőnkben vagy a munkánk során végzett mozgás is. Mind a közepes, mind az erőteljes intenzitású fizikai aktivitás javítja az egészséget.
Na de mi a helyzet a fogainkkal?
Testmozgás és az egészséges fogazat: Egy japán tanulmány meglepő felfedezései
Egy japán kutatócsoport nemrégiben azt a kérdést vizsgálta (Iwasaki et al. 2023), hogy a testmozgás összefüggésbe hozható-e a parodontális betegség előfordulásával és annak súlyosságával.
A kutatás során 2160 japán beteget, 1414 nőt és 746 férfit vizsgáltak, átlagos életkoruk kb. 58 év volt.
Minden résztvevőnél klinikai vizsgálatot végeztek, hogy ellenőrizzék a meglévő parodontitiseket és annak súlyosságát, és rögzítsék testmozgási szokásaikat kérdőív segítségével.
A japán kutatás során született vizsgálati eredmények
A vizsgálatban résztvevők 55%-nak volt mérsékelt, 16%-nak pedig súlyos fogágygyulladása.
Alig a fele nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen jár fogorvoshoz és kb. 62%- nyilatkozott úgy, hogy a fogtisztítás mellett rendszeresen végez fogköztisztítást; a vizsgálat szignifikáns különbséget mutatott ki a férfi és női résztvevők között (67 versus 52%) e tekintetben.
Egy másik különbség volt a férfi és női résztvevők között a dohányzási magatartás tekintetében: a női résztvevők 91%-a nyilatkozott úgy, hogy soha nem dohányzott, míg a férfi résztvevők mindössze 28%-a.
Testmozgás és paradontitis: A vizsgálat főbb megállapításai
A rendszeres testmozgást végző nők jelentősen csökkentették a parodontitis kockázatát vagy annak súlyosságát. Érdekes, hogy ugyanez az elemzés a férfi résztvevőknél nem mutatott ki pozitív hatást.
A kutatás eredményeiből arra lehet következtetni, hogy a testmozgásnak a parodontiumra gyakorolt pozitív hatása valószínűleg a szisztémás gyulladás szintjéhez kapcsolódik. Más paraméterek – mint például a férfiak és nők dohányzási viselkedésében mutatkozó jelentős különbség – alighanem megmagyarázzák, hogy ez a tanulmány miért csak nőknél mutatta ki ezt az előnyt.
A testmozgás bizonyítottan a paradontiumra is jótékony hatást gyakorol
Összefoglalva, a testmozgás potenciális pozitív hatása a fogágy egészségére érdekes és valószínűleg gyakran figyelmen kívül hagyott hatás.
Az életkorunkra való tekintet nélkül a mozgással számos előnyös hatást érhetünk el. A rendszeres orvosi ellenőrzés, a megfelelő szájhigiénia és a dohányzás kerülése mellett a testmozgás is nagyon fontos a fogak egészsége szempontjából.
Egészség, melytől tovább élsz!
Hivatkozások
Iwasaki M, Yoshihara A, Suwama K et al. Keresztmetszeti vizsgálat a parodontitis és a fizikai aktivitás közötti összefüggésről a japán populációban. J Periodont Res. 2023;58:350-359.
A WHO ajánlás a rendszeres testmozgás kapcsán (https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity)
blog comments powered by Disqus